جراح بینی تهران
23 آوریل

جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه ، جزو جراحی های زیبایی چانه و زیر مجموعه ی جراحی زیبایی صورت است با هدف ایجاد تناسب میان اجزای صورت و زیبایی بیشتر چهره انجام می شود .

جراحی پروتز چانه

چانه به عنوان قسمت میانی فک پایین نقش مهمی در زیبایی چهره دارد . حالت قرارگیری دندان های فک پایین و بالا در فرم چانه اثرگذار است . در صورتی که فرم قرار گیری دندان ها مرتب و نرمال باشد ، تنها به وسیله جراحی زیبایی چانه می توان نتیجه دلخواه را برای زیبایی و تناسب چهره به دست آورد ، اما اگر فرم قرار گیری دندان ها طبیعی نباشد ، لازم است تا ارتودنسی و جراحی کامل فک نیز انجام بشود . گاهی در این گونه موارد لازم است تا جراحی زیبایی بینی نیز انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد .

متناسب سازی و ایجاد تعادل و هماهنگی میان اعضای صورت ، باعث جذابیت چهره می شود . چرا که اجزای مختلف صورت به ویژه چانه و بینی بر زیبایی یکدیگر بسیار تاثیر دارند . در صورتی که چانه عقب رفتگی داشته باشد منجر به بزرگ نمایی بینی شده و بالعکس ، اگر بینی بزرگ باشد ، چانه عقب رفته به نظر می آید .

جنس پروتز چانه

پروتز از مواد خاصی ، که شبیه به پلاستیک فشرده شده است ، تهیه می شود . این پروتز ها همیشگی بوده و جذب بدن نمی شوند .  پروتز های چانه انواع مختلفی دارند ، برخی موجب می شوند تا چانه به سمت جلو بیاید . بعضی دیگر نیز فرم طبیعی چانه را اصلاح کرده و گذشته از جلو آوردن چانه ، انحنای نرمال چانه را نیز پوشش خواهد داد . فرم ، سایز و جنس پروتز ها بر اساس نیاز بیمار توسط پزشک معین می شود . نتیجه ای که از جراحی پروتز چانه می توان مشاهده کرد ، یقیناً مطلوب تر از سایر روش های جراحی زیبایی چانه خواهد بود .

کاندیدای مناسب جراحی پروتز چانه

  • افرادی که چانه شان مربعی شکل یا نوک تیز باشد .
  • کسانی که گردن شان گوشتی و چاق است .
  • افرادی که به دلیل کوچک بودن چانه بینی شان بزرگ نمایی دارد .
  • اشخاصی که چانه شان عقب رفته است .

به کمک جراحی پروتز چانه می توان توازن و تناسب مورد نظر میان اعضای صورت به ویژه بینی و چانه ایجاد نمود و همان طور که در بالا گفته شد ، در افرادی که بینی بزرگ دارند ، معمولا بعد از جراحی پروتز چانه ، لازم است تا فرد تحت عمل رینوپلاستی نیز قرار بگیرد .

شرایط لازم در فرد متقاضی جراحی پروتز چانه :

  • وضعیت سلامت جسمی باید توسط پزشک تایید شود .
  • مشکل فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی نداشته باشد .
  • مبتلا به بیماری های انعقادی خون نباشد .
  • برخی دارو ها را که موجب رشد استخوان می شود را دست کم از شش ماه قبل از عمل پروتز چانه ، مصرف نکرده باشد .
  • انتظارات معقول و منطقی از نتیجه جراحی داشته باشد .

مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه :

رژیم غذایی نرم را تا مدتی پس از جراحی پروتز چانه رعایت کنید . پیشنهاد می شود تا در هفته اول بیشتر غذا های میکس شده میل کنید تا کمتر نیاز به جویدن داشته باشد .

بروز مقدار کمی درد ، تورم و کبودی ، بعد از جراحی ، مانند دیگر عمل های زیبایی ، طبیعی است و نگران کننده نیست و می توانید با مصرف مسکن های مجاز و کمپرس سرد ، درد را راحت تر تحمل نمایید .

بریس یا چسب مخصوص ، معمولاً یک هفته بعد از انجام جراحی برداشته می شود و در آن زمان قادر خواهید بود تا ، فعالیت های روزانه تان را مجدد از سر بگیرید .

 

دکتر یوسف یعقوبلو

جراح و متخصص گوش حلق و بینی
جراح زیبایی بینی و صورت

جراحی پروتز چانه
به این مقاله امتیاز دهید

درباره نویسنده

جراح بینی | جراح بینی خوب
انتخاب یک جراح بینی خوب یکی از مهم ترین انتخاب های فردی است که قصد عمل جراحی بینی دارد ، افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند، باید مواردی را در انتخاب جراح بینی خوب بدانند.

پاسخ

3 × 3 =

 
× مشاوره در واتس اپ