جراح بینی تهران
مشاوره در واتس اپ

ورم بعد از جراحی بینی

از مواردی که منجر می گردد تا افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام بدهند ، دچار نگرانی بشوند، ورم بعد از جراحی بینی است. به طور طبیعی افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی را انجام می دهند، دچار نگرانی هایی برای عوارض بعد از عمل بینی می شوند.

ورم بعد از جراحی بینی

کبودی بعد از عمل بینی ، ورم بعد از جراحی بینی ، تاثیر جراحی دماغ بر حس بویایی ، تنفس بعد از عمل و … از جمله ی این نگرانی ها به شمارمی روند. در عمل دماغ حداقل تا دو هفته بعد از انجام عمل و در نهایت تا چهار ماه بعد از جراحي بیني بروز تغییرات ادامه خواهد داشت و نباید منجر به  نگرانی در فرد گردد.

در شرایط طبیعی روز هفتم تا دهم بعد از عمل بيني، زمانی که قالب گچی یا اسپلینت از روی بینی برداشته می شود، بخش قابل توجهی از ورم بینی کاهش می یابد. البته لازم به ذکر است این کاهش ورم معمولاً بین دو تا سه هفته زمان خواهد برد. در جراحی بینی گوشتی به طور عمومی میزان ورم بینی بعد از جراحی بینی  بیشتر است و در برخی از افراد ممکن است شش تا دوازده ماه بعد از عمل نیز این ورم ادامه داشته باشد.

انواع ورم بینی بعد از عمل

همانطور که تا اینجای مقاله گفته شد ورم بینی بعد از عمل یکی از مشکلات رایج برای تمامی افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام داده اند است. ورم بینی به سه بخش تقسیم می شود که در ادامه این مقاله به بررسی و توضیح آن ها می پردازیم:

  • ورم پوست

همانطور که در مقاله مراحل جراحی بینی گفته شده است طی انجام عمل دماغ پوست از اسکلت بینی جدا می شود، به همین علت افراد بعد از اتمام جراحی و در دوره بهبودی شاهد ورم پوست اطراف دماغ خود هستند. می توان گفت دلیل اصلی این رخداد تجمع مایع بین سلولی است که به عنوان یک واکنش التهابی و طبیعی جهت ترمیم ناحیه آسیب دیده محسوب می شود. این نوع ورم بعد از گذشت مدت بسیار کمی حدود 1 الی 3 ماه به مرور زمان کاهش پیدا می کند. البته لازم به ذکر است که اگر بینی گوشتی تر باشد این امکان وجود دارد که زمان از بین رفتن ورم طولانی تر شود.

  • ورم کاذب

به این نوع ورم حافظه پوست نیز گفته می شود. ورم کاذب دارای دوره بهبودی طولانی تری نسبت به ورم پوستی می باشد. از آن جایی که در جراحی دماغ تمامی اصلاحات و تغییرات به دلیل کوچک کردن بینی انجام می شود؛ بینی برای مدت بسیار زیادی در حالت ورم کرده قرار می گیرد.  در این نوع ورم نیز هر چه بینی گوشتی تر و بزرگ تر باشد میزان ورم نیز بیشتر خواهد بود.

ورم بعد از جراحی بینی

  • ورم فیبرز

یکی دیگر از انواع ورم های بینی بعد از عمل ورم فیبروز می باشد که ممکن است بعضی از متقاضیان اين پروسه با آن رو به رو شوند. این نوع ورم با نام گوشت اضافه نیز شناخته می شود.  این عارضه در صورت کم تجربه بودن و نا متخصص بودن جراح ممکن است به وجود بیاید. متاسفانه این نوع ورم هیچ گاه از بین نخواهد رفت و برای همیشه ماندگار می باشد. به همین خاطر برای جلوگیری از رخ داد این اتفاق توصیه می شود در انتخاب جراح خود دقت بسیار زیادی داشته باشید.

مراحل کاهش ورم بعد از جراحی بینی

  • مرحله اول:

مرحله التهاب که حدوداً یک هفته ادامه دارد. در این زمان ورم بینی ابتدا روز به روز افزایش پیدا می کند و همراه با آن کبودی، گرم بودن بینی و احساس درد در حین لمس کردن وجود دارد. البته در صورتی که تورم بیش از حد بود و همراه با گرم شدن دماغ درد بسیار شدید بود احتمال ایجاد عفونت وجود دارد از همین رو باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

  • مرحله دوم:

مرحله تکثیر که تا شش هفته بعد از جراحی طول می کشد در این مرحله بافت کلاژن در ناحیه تحت درمان به وجود می آید. در این زمان بینی متورم و صفت خواهد شد و بافت منطقه ای که برش ایجاد شده است ضخیم می شود. لازم است گفت شود طی این مرحله حساسیت به درد حین لمس کمتر شده است اما همچنان بینی بسیار حساس و آسیب پذیر است. به همین خاطر توصیه می شود از وارد کردن ضربه حتی با شدت بسیار کم بپرهیزید.

دلیل ورم بعد از جراحی بینی گوشتی چیست ؟

به دلیل این که بینی های گوشتی دارای غضروف و استخوان ظریف تری هستند و پوست بینی از ضخامت بیشتری برخوردار است، میزان تورم بعد از جراحی دماغ به میزان قابل توجهی بیشتر از بینی های استخوانی است . لذا زمان بیشتری را نیز برای بهبودی می طلبد. البته می توان این گونه گفت که مقدار ورم بینی در قسمت نوک آن بیشتر است.

ورم بعد از جراحی بینی

چه کاری می توان انجام داد تا ورم بعد از جراحی بینی کاهش یابد؟

مهم ترین عامل روش صحیح چسب زدن بینی است. پس از آن که اسپیلنت را از روی بینی بر می داریم، با چسب زدن بینی کمک می کنیم تا مقداری فشار بر روی بینی و ایجاد شود. نتیجه حاصل از این فشار گذشته از کاهش ورم ، باعث می شود تا الیاف کلاژنی  در قسمت هایی که بخیه زده ایم بازسازی و منسجم گردد. در پایان نتیجه می توان گرفت که ورم بعد از جراحی بینی ، یک امر طبیعی  و از عوارض کوتاه مدت ناشی از جراحی زیبایی بینی است و نباید موجب نگرانی فرد گردد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
Call Now Button