جراح بینی تهران
28 مه

گرافت گذاری در جراحی بینی

گرافت گذاری در جراحی بینی

در جراحی بینی گاهی لازم است تا به منظور استحکام بیشتر ساختمان اسکلتی بینی و یا رفع واصلاح کجی بینی ، گاهی در جراحی شکستگی بینی و یا جراحی بینی ترمیمی و پر کردن فرورفتگی های ناشی از جراحی اولیه ، گرافت گذاری در جراحی بینی انجام می شود .

در گذشته گرافت گذاری در جراحی بینی کم تر انجام می شد ، ولی در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از تکنیک های جدید به کار گرفته شده در جراحی بینی ، استفاده از گرافت ها در جراحی بینی ، بیشتر شده است .

گرافت گذاری در جراحی بینی

چه موقع گرافت گذاری در جراحی بینی انجام می شود ؟

در جراحی بینی ترمیمی یکی از مواردی است که در آن از گرافت ها برای رفع ایرادات بینی که در جراحی بینی اولیه انجام نشده است ، استفاده می کنیم . از گرافت برای مستحکم نمودن سر بینی و جلوگیری از افتادگی دوباره بینی بهره گیری می شود .

در بینی های گوشتی که معمولاً غضروف و استخوان بینی ضعیف تر است ، برای جراحی زیبایی بینی می توان از گرافت گذاری در جراحی بینی استفاده کرد .

انواع گرافت :

  • اتوگرافت : زمانی که گرافت را از بدن خود فرد تهیه کنیم ، اتوگرافت نامیده می شود . در جراحی بینی بیشتر از غضروف خود بینی به عنوان گرافت استفاده می شود ، از لاله ی گوش و دنده نیز می توان گرافت را تهیه کرد .
  • هومو گرافت : زمانی که گرافت از بدن شخصی دیگر تهیه شود ، که به دلیل خطرات احتمالی ناشی از انتقال بیماری ، کم تر مورد استفاده است .
  • زنوگرافت : استفاده از مواد مصنوعی و پروتز که در جراحی بینی کاربرد خاصی ندارد .
  • هتوگرافت ، زمانی است که گرافت از بدن یک حیوان تهیه شود . برای مثال در جراحی دریچه قلب مصنوعی از این نوع گرافت استفاده می شود ، اما در جراحی بینی به دلیل این که نوع گرافت جذب بدن می شود و ممکن است باعث بدفرمی شود ، استفاده نمی کنیم .

 

دکتر یوسف یعقوبلو

جراح و متخصص گوش حلق و بینی
جراح زیبایی بینی و صورت

گرافت گذاری در جراحی بینی
به این مقاله امتیاز دهید

درباره نویسنده

جراح بینی | جراح بینی خوب
انتخاب یک جراح بینی خوب یکی از مهم ترین انتخاب های فردی است که قصد عمل جراحی بینی دارد ، افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند، باید مواردی را در انتخاب جراح بینی خوب بدانند.

پاسخ

11 + چهار =